Спіс намінантаў Рэспубліканскага конкурсу “Нацыянальная літаратурная прэмія” - 2021

Спіс намінантаў Рэспубліканскага конкурсу “Нацыянальная літаратурная прэмія” - 2021

Спіс намінантаў Рэспубліканскага конкурсу “Нацыянальная літаратурная прэмія” - 2021

 

№ п/п

Аўтар і назва кнігі

Кім пададзена

Лепшы твор (зборнік твораў) паэзіі

1.

Шніп Віктар Анатольевіч

“Белае, чорнае і залатое”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

2.

Казека Алесь Мікалаевіч

“Песня роднай зямлі”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”,

Магілёўскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі

3.

Дранько-Майсюк Леанід Васільевіч

“Скарб”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

4.

Мазго Уладзімір Мінавіч

“Знічкі вечнасці”

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларусь”

5.

Шпакевіч Вольга

(Бірук Вольга Цімафееўна)

“Святаяннік”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

6.

Морих Ирина Борисовна

“Мир, достойный удивления”

Брэсцкае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

7.

Быкова Светлана Анатольевна

“Мельница жизни”

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

8.

Скоринкин Андрей Владимирович

“Цветы на кургане: избранное (1980-2020)”

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі”

9.

Антон Параскевин

(Улютенко Виктор Васильевич)

“Дорога к себе”

 

Віцебскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

10.

Кебіч Людміла Антонаўна

“Трыялеты. Тэрцыны. Рандэлі”

 

Гродзенскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

11.

Бисев Иван Васильевич

“Обретение”

Гомельске абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

 

 

Лепшы твор прозы

1.

Федарэнка Андрэй Міхайлавіч

“Жэтон на метро”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

2.

Гапееў Валерый Мікалаевіч

“Зніч ваўкалака”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

3.

Разановіч Анатоль Іванавіч

“Палын-вада”. Кніга першая і кніга другая

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларусь”

4.

Емельянов Леонид Григорьевич

“Малые мученики войны”

выдавецкі дом “Беларуская навука”

5.

Котляров Изяслав Григорьевич

“Побег из детства”

таварыства з дадатковай адказнасцю “Выдавецтва “Чатыры чвэрці”

6.

Праўдзін Віктар Аляксандравіч

“Парыж, Эйфелева вежа і…”

таварыства з дадатковай адказнасцю “Выдавецтва “Чатыры чвэрці”

7.

Ильинский Николай Иванович

“Свет колокольни Ивана Великого”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

8.

Матвиенко Анатолий Евгеньевич

“Чужой войны не бывает”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”,

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі”

9.

Хвалей Яўген Іванавіч

“Нож”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

10.

Камароўскі Аляксандр Адамавіч

“Крутагор’е”

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

11.

Шырко Васіль Аляксандравіч

“Прынёманскія плытагоны”

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі”

12.

Наталья Шемет (Наталья Геннадьевна Шеметкова)

“Мир станет больше”

Гомельскае абласное аддзяленне    ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Лепшы твор драматургіі

1.

Гиргель Сергей Николаевич

“В стране невыученных уроков”

 

Мінскае   гарадское    аддзяленне    ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

                                             Лепшы твор публіцыстыкі

1.

Радьков Александр Михайлович

“Дискретный подход к наблюдению жизни”, “Мой физмат”

(серия “Зеркало судьбы”)

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

2.

Рагойша Вячаслаў Пятровіч

“Дзесяць саг пра Караткевіча”

(серыя “Люстэрка лёсу”)

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

3.

Плескачевская Инесса Николаевна

“Как разгадать Китай”,

“Без “железного занавеса”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

4.

Масляніцына Ірына Аляксандраўна,

Багадзяж Мікалай Канстанцінавіч

“Легендарныя героі беларускай гісторыі XI-XIX”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

5.

Чарказян Ганад Бадриевич

“Дорога на Ушачи”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

6.

Чудов Валерий Иванович

“Симеон Полоцкий…”, “Валентий Ванькович...”, “Станислав Монюшко…”, “Граф Петр Румянцев-Задунайский…”, “Князь Иван Паскевич…”, “Глеб Всеславич, князь менский…”, “Маршал К.Рокоссовский…”, “Маршал Георгий Жуков…” (серия “Имя в истории Беларуси”)

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

7.

Кузьміч Міхаіл Пятровіч

“Мой пагост”

аўтар

8.

Юдицкий Александр Мойсеевич

“Моя творческая летопись”

Брэсцкае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

9.

Медельцов Александр Федорович

“Петр Кравченко. Человек, политик дипломат” (книга первая “Восхождение”)

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

10.

Голубева Наталья Александровна

“Надежда Грекова. Михаил Малинин. Время помнить”

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі”

11.

Геращенко Андрей Евгеньевич

”Белая Русь от древнейших времен до современности”, “Белоруссия в годы Великой Отечественной войны”

Віцебскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Лепшы твор літаратурнай крытыкі і літаратуразнаўства

1.

Гарадніцкі Яўген Андрэевіч

“Чалавек Рэнесансу, праведнік постмадэрну: мастацкі свет Уладзіміра Караткевіча”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

2.

Верабей Анатоль Леанідавіч

“Блізкае і дарагое. Выбраныя артыкулы пра Уладзіміра Караткевіча”

выдавецкі дом “Беларуская навука”

3.

Чарняўскі Мікалай Мікалаевіч

“Свая ёсць песня…”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

4.

Карлюкевіч Алесь Мікалаевіч

“Пухавіччына. Літаратурнае гняздо Беларусі”

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Лепшы твор для дзяцей і юнацтва

1.

Поликанина Валентина Петровна

“Всех сильнее доброта”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

2.

Бунта Тамара Пятроўна

“Сад з матылькамі”

выдавецкае рэспубліканскае прадпрыемства “Мастацкая літаратура”

3.

Никольская Ольга Владимировна

“Светик: путешествие в Сети”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

4.

Давідовіч Сяргей Фёдаравіч

“Казкі і прыгоды”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

5.

Гушинец Павел Владимирович

“Приключения Буки Злюки: в поисках козы Ностры”

рэдакцыйна-выдавецкая ўстанова “Выдавецкі дом “Звязда”

6.

Токарева Ирина Александровна

“Часы или Тим в Средневековье”, “Часы или Тим в Мирском замке”

(серия “Приключения”)

выдавецкае рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Народная асвета”

7.

Пазнякоў Міхаіл Паўлавіч

“Радзіма наша – Беларусь”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

 

8.

Гуринович Федор Федорович

“Наши друзья от А до Я”

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

9.

Виноградов Дмитрий Леонидович

“Сказки дедушки Митрия” (авторская серия “Сказки дедушки Митрия”)

індывідуальны прадпрымальнік, выдавец Вараксін А.М.

10.

Нічыпаровіч Галіна Міхайлаўна

“Хвілінкі-перапынкі”

дзяржаўная ўстанова культуры “Уздзенская цэнтральная раённая бібліятэка імя П.Труса”

11.

Сперанская Лариса Юрьевна

“Пуговка. История одного зайчика”

рэспубліканскае унітарнае прадпрыемства “Выдавецтва “Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі”

12.

Богданова Ирина Андреевна

“Кто бы что ни говорил…” и “Хто б пра што ні гаварыў”

Віцебскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

13.

Ліна Багданава (Богдан Галіна Анатольеўна)

“Як маленькія сябры найвялікшы скарб шукалі”

Гродзенскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

14.

Зарецкая Инна Ивановна

“Про медвежонка Тишку и кругосветное путешествие на плоту”

Гомельскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

15.

Долбикова Лидия Дмитриевна

“Мультяшная живая азбука в стихах и картинках”

Гомельскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Лепшы дэбют

1.

Кищенко Максим Александрович

“По кольцевой до самых звезд”

 

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

2.

Стройлова Екатерина Сергеевна

“Навстречу Любви”

Мінскае гарадское аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

3.

Кисель Елена Владимировна

“Пять жизней”

Мінскае абласное аддзяленне

ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

4.

Чернявский Дмитрий Васильевич

“Боевые дороги Григория Ильина,

или 300 дней на запад”

аўтар

 

                                               

Апублікавана:
Праглядаў:
334